Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Fossils and Gardens – artystyczna Bruksela

Od 17.09.2011 do 30.11.2011 w Brukseli będzie można obserwować trzy projekty artystyczne obecne w szeroko pojętej przestrzeni miejskiej. Autorami są polscy artyści.

Celem całego projektu jest zaprezentowanie Polski i Polaków przed Europejczykami w jaśniejszym świetle, bez znanych wszystkim stereotypów, nierzadko negatywnych i krzywdzących. Tutaj tematami będzie nasze poczucie humoru, zmysł praktyczny, ale i otwartość i umiejętność śmiania się z samych siebie.

Choć poszczególne prace będą stanowiły osobne dzieła mówiące o rozmaitych aspektach, to łączyć je będą nawiązania do idei łączenia Europy jako krajów i jako społeczeństwa.

Na placu przed Parlamentem Europejskim będzie można zobaczyć pracę Julity Wójcik pt. „Tęcza”. Jest to metalowa konstrukcja pokryta kwiatami. Ma nasuwać pozytywne skojarzenia, budzić optymizm i nadzieję na lepszą przyszłość. Dominik Lejman zaprezentuje swoje projekcje świetlne w Bibliothèque Royale de Belgique. Mają symbolizować model społecznego porządku nawiązujący do ogrodów w stylu francuskim.

Maurycy Gomulicki natomiast zamierza wspinać się na kolejne piętra opuszczonego budynku, gdzie będzie wybijał odpowiednią ilość okien, aż powstanie graficzny motyw. Akcja nosi nazwę „Widmo – romantyczny postwandalizm” i zostanie nagrana, aby funkcjonowała jako osobne dzieło.