Fundacja Owsiaka zebrała ponad 50 mln złotych!

Fundacja Owsiaka zebrała ponad 50 mln złotych

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dowodzona przez Jurka Owsiaka ma kolejny sukces na swoim koncie i to dosłownie. Tegoroczny, 21. Finał zaowocował sumą 50 657 747,68 zł. To oficjalne informacje, jakie podała fundacja, po zakończeniu rozliczenia wszystkich sztabów.

Oficjalne dane zostały przekazane niemal dwa miesiące po uroczystym Finale. W tym roku odbył się on 13 stycznia. Ten termin jest spowodowany dłuższym procesem zliczania wszystkich wpływów. Już w dniu finału zadeklarowana kwota wynosiła 39 855 148 . Wszystkie sztaby w Polsce miały jednak czas na rozliczenie się do końca lutego. W tym czasie spływały wszystkie pieniądze pochodzące m.in. z licytacji.

Ponad 50 mln zł to ogromny wkład w rozwój polskiej służby zdrowia. Tegoroczne środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu koniecznego do profesjonalnej opieki nad dziećmi, a także, co jest nowością w działalności WOŚP, nad seniorami. Tegorocznym priorytetem jest odnowienie i wyposażenie oddziałów geriatrycznych w Polsce, zakup sprzętu pediatrycznego i kontynuacja nauki najmłodszych zasad pierwszej pomocy i ratowania życia.

Pod dużym znakiem zapytania stoi dalsza działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a szczególnie forma tej pomocy. Zarząd Fundacji zastanawia się, jak przy obecnym funkcjonowaniu służby zdrowia w Polsce, może jeszcze pomóc. Nie wiadomo, czy WOŚP będzie nadal wspierała pediatrię. Takie wątpliwości, które pojawiły się w ostatnim czasie, spowodowane są śmiercią 2,5-letniego dziecka wskutek nieudzielenia jej przez lekarzy odpowiedniej i szybkiej pomocy medycznej.