Greenpeace zaatakował Barbie. Mattel zmieni drewniane opakowania

Najwięksi światowi producenci zabawek znaleźli się pod ostrzałem ekologów. Greenpeace zarzucił Mattel i Lego, że opakowania ich zabawek przyczyniają się do degradacji środowiska.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać… Akcja Greenpeace skierowana przeciwko Mattel była bardzo spektakularna. Ken publicznie zerwał z Barbie, „bo nie chce zadawać się z kobietami popierającymi wycinkę lasów deszczowych”. Zdaniem ekologów opakowania zabawek marki Mattel są produkowane z drewna pozyskiwanego w drodze wycinania lasów deszczowych. W dzisiejszych czasach, kiedy tak duży nacisk kładzie się na działania proekologiczne, takie postępowanie jest niedopuszczalne. Po nagłośnieniu sprawy przez Greenpeace i tysiącach maili, które jej dotyczyły, wysyłanych przez Internautów z całego świata,  firma Mattel zadeklarowała, że zajmie się sprawą i jak najszybciej ją wyjaśni.

Greenpeace oskarżył o przyczynianie się do degradowania środowiska również firmę Lego, najsłynniejszego producenta klocków na świecie. Tym razem reakcja była natychmiastowa. Koncern zadeklarował, że wycofuje się z używania opakowań, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaszkodzić środowisku.

Od tej pory jego produkty mają być pakowane w pudełka pochodzące z recyklingu ze specjalnym logo FCS, potwierdzającym, że materiały, z których są wykonane zostały pozyskane w ramach racjonalnej gospodarki leśnej.