Idzie lato – naucz dziecko jeździć na rowerze!

Jazda na rowerze to jeden z najchętniej uprawianych sportów. Nie odbieraj tej przyjemności swojemu dziecku. Już w młodym wieku ucz go pedałowania. Wiosną masz do tego najlepszą okazję.

Nauka jazdy na rowerze jest świetnym sposobem zabawy z dzieckiem. Oczywistym jest, że każdy opiekun martwi się o swoje dziecko i nie chce, by się przewracało. Nie zmienia to faktu, że prędzej czy później praktycznie każdy z nas uczy się jeździć. Im wcześniej nauczysz tego swoją pociechę, tym więcej będzie miała czasu na trenowanie. Co więcej, dziś już nie musisz przejmować się tym, że maluch potłucze sobie kolana, łokcie czy rozbije głowę. W sklepach sportowych dostępne są różne elementy profesjonalnego sprzętu rowerowego, które zapewnią szkrabowi stuprocentowe bezpieczeństwo.

Bez względu na to, gdzie i jak długo dziecko będzie jeździło, obowiązkowy jest kask. To podstawa dbania o bezpieczeństwo. Poza tym, na pewno przydatne okażą się ochraniacze na kolana i łokcie. Dodatkowo, można sięgnąć po specjalne rękawiczki rowerowe.

Starając się stopniowo przygotowywać dziecko do jazdy rowerem, najlepiej będzie zacząć od tego z trzema kołami. Kiedy malec z nim będzie radził sobie bez zarzutu, możemy podnieść poprzeczkę. Zrezygnujmy jednak z rowerów górskich czy tych typu BMX. Najprostszy rower będzie bezpieczniejszy. Poza tym, trzeba liczyć się z faktem, że dziecko szybko urośnie i będzie potrzebowało większego roweru, więc na początku nie ma sensu inwestować w szybkie, profesjonalne modele. Nowe koncepcje nauki jazdy mówią nam, że najlepiej jest, gdy dziecko ćwiczy odpychając się i starając utrzymać równowagę.

Dopiero później wprowadzamy element pedałowania i jazdy właściwej. Na koniec pozostaje hamowanie. Wytłumacz dziecku, dlaczego nie powinno robić tego gwałtownie!