Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Ile zarobisz za dobrą znajomość języków obcych?

Choć przez lata znajomość języków obcych była atutem na rynku pracy, dziś staje się już standardem. Mimo tego, nadal warto uczyć się obcej mowy zagranicznej. Jak znajomość języków przekłada się na zarobki?

Pensja, na jaką możemy liczyć znając język obcy zależy od jego konkretnego rodzaju. Wedle badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak w zeszłym roku najbardziej opłacalna była znajomość chińskiego. Osoby władające tym językiem mogły zarabiać nawet 5234 zł miesięcznie. Niewiele mniej, bo 4850 zł zarabiali ci, którzy potrafią porozumieć się po rumuńsku. Nieco zaskakujący może być fakt, że cenieni są też pracownicy mówiący po hebrajsku. Ich zarobki mogły sięgać 4650 zł. Dopiero na czwartym miejscu znajduje się język angielski. Warto jednak zaznaczyć, że chodzi tu o naprawdę swobodne posługiwanie się nim. Osoby biegle władające angielskim mogły zarobić do 3800 zł.

Kolejne popularne języki takie, jak niemiecki i rosyjski zostały wycenione jeszcze niżej. Biegła znajomość tego pierwszego mogła wiązać się z zarobkami wynoszącymi 3520 zł. Natomiast osoby mówiące po rosyjsku musiały zadowolić się wypłatą w wysokości 3500 zł. Podobne zarobki mogli uzyskać ci, którzy władają językiem litewskim. Ucząc się języków i nie mogąc później znaleźć pracy pamiętajmy, że jesteśmy w stanie porozumieć się nie tylko z Polakami, ale i obcokrajowcami. Powoduje to, że zagraniczne rynki pracy są dla nas atrakcyjniejsze niż dla osób nie mówiących w języku innym od polskiego.