Internetowe porównywarki cen poza czołówką w Google

Google wyeliminowało z czołówki wyników wyszukiwania znane polskie porównywarki cen. W efekcie, może to doprowadzić do ich całkowitego upadku. Co doprowadziło do takiej decyzji Google?

Z wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google poznikały Skąpiec, Nokaut oraz Ceneo. Jest to nie tylko utrudnieniem dla klientów, którzy chcą porównać ceny produktów w różnych sklepach online. Przede wszystkim, jest to duży cios dla samych porównywarek.

Początkowo trudno było znaleźć powody, dla których Google miałoby podjąć takie działania. Jednak komentarze pracowników dają do zrozumienia, że winne są same serwisy. Okazuje się, że najprawdopodobniej w zakazany sposób próbowały one podbijać swoje wyniki. Nokaut już przyznał się do naruszania zasad Google i obiecał zmienić swoje postępowanie, nawiązując współpracę w serwisem.

Mówi się też, że radykalne posunięcia Google są związane z planami wyszukiwarki. Google chcą wprowadzić na polski rynek online własną porównywarkę, więc być może zależy im na pozbyciu się konkurencji. Czystki Google nie ominęły również szeregu innych stron i portali. Z wyników wyszukiwania poznikały też m.in. Fotka.pl, Euro.com.pl czy Tesco. Zapewne one również podejmowały działania niezgodne z polityką Google.

Jak wyznaje Marta Jóźwiak pracująca dla polskiego oddziału Google, serwis podaje webmasterom szczegółowe wytyczne odnośnie korzystania z wyszukiwarki, a skoro poszczególne strony nie dostosowują się do regulaminy, muszą ponieść odpowiednią karę, choćby właśnie w postaci usunięcia z wyników wyszukiwania.