Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak ocalić stare zdjęcia przed zniszczeniem?

Problem szybko niszczących się, starych zdjęć jest dla wielu z nas powodem do zmartwień. Jak ocalić zdjęcia przed niszczeniem, zwłaszcza gdy są dla nas cenną pamiątką sprzed wielu lat?

Nie bez powodu mówi się, że zdjęcia są swojego rodzaju zatrzymaniem na obrazie najpiękniejszych chwil naszego życia. Narodziny dziecka, prababcia stojąca przed domem, pierwsza komunia czy ślub – takich zdjęć po prostu nie sposób nie żałować, gdy zaczną blaknąć i stracą swój dawny blask. Na szczęście nowoczesna technologia i odrobina własnego uporu mogą nam pomóc tak „obrobić” cenne zdjęcia, by niezależnie od upływu czasu mogły nas cieszyć pięknymi wspomnieniami.

Domowa metoda ratowania zdjęć jest bardzo prosta i właściwie każdy z nas może poświęcić trochę czasu na to, by zachować w idealnym stanie najważniejsze dla niego fotografie. Wystarczy tylko posiadać skaner, podstawowy program graficzny do obróbki zdjęć i można zacząć akcję ratowania fotografii. Kolejność jest prosta: na początku należy zeskanować zdjęcie, wrzucić je do pamięci komputera i z pomocą programu graficznego poprawić takie niedociągnięcia jak ostrość czy kolor, które zdążyły już stracić swoją początkową jakość. Następnie drukujemy zdjęcie w jakości fotograficznej lub oddajemy gotową obróbkę do zakładu, który przywróci stare zdjęcia do nowej formy – i będzie je można znów włożyć do albumu.

Ci, którzy nie dysponują ani skanerem, ani czasem, ani wiedzą na temat działania programów graficznych – mogą zdać się na profesjonalne firmy zajmujące się renowacją starych zdjęć. Z ich nieocenioną pomocą możemy szybko i właściwie bezproblemowo poprawić jakość zdjęć i odebrać je w formie rzeczywistej fotografii lub płyty CD z której już zawsze będziemy mogli je samodzielnie wydrukować.