Jak oszczędzać energię pracując przy komputerach?

Jeśli regularnie pracujesz przy komputerze, warto przyswoić sobie kilka prostych zasad, które pozwolą Ci oszczędzać energię. W ten sposób obniżysz rachunki za prąd i przysłużysz się środowisku.

W pierwszej kolejności warto ustalić źródła największego zużycia. Oprócz tradycyjnych komponentów, w które obecnie wyposażony jest niemal każdy biurowy komputer, takich jak monitor czy drukarka, spore zużycie generują chociażby systemy biznesowe funkcjonujące w modelu on-premise.

Serwery, pracują bowiem przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, podczas gdy komponenty komputera można zwyczajnie wyłączyć po zakończeniu pracy. Aby ograniczyć ilość zużywanej energii, przede wszystkim warto ograniczyć ilość sprzętu.

Nowoczesne technologie pozwalają na wykonywanie tej samej pracy przy znacznie mniejszych nakładach sprzętu. Osiągniemy to chociażby poprzez stosowanie najnowszych systemów analizy i przetwarzania danych. Po ograniczeniu ilości sprzętu, warto pomyśleć też o jego unowocześnieniu. Nowe urządzenia, bazujące na innowacyjnych technologiach, często zużywają znacznie mniej energii od swoich poprzedników.

Należy pomyśleć więc o zakupie sprawniejszych wentylatorów czy zasilaczy, które na dłuższą metę umożliwią oszczędzenie sporych zasobów energii.