Jak się pozbyć skurczu mięśni?

Bolesne skurcze mięśni raz na jakiś czas przydarzają się każdemu z nas. Chociaż zwykle bardzo szybko przechodzą, są naprawdę nieprzyjemne i uciążliwe. W jaki sposób można sobie z nimi radzić?

Kiedy pojawi się skurcz, powinieneś z nim walczyć. Jeśli pojawi się w dłoni, chwyć palec, wyprostuj go i delikatnie odchyl go do tyłu. Skurcz łydki usuniesz napinając mięśnie i maksymalnie prostując stopę. Przy skurczu palców u stóp powinieneś stopniowo odginać je ręką. Pamiętaj jednak, że są to wyłącznie środki doradcze, które nie zmniejszą ani intensywności skurczów ani częstotliwości ich występowania. Jeśli skurcze pojawiają się często, musisz podjąć poważniejsze działania.

Sposób leczenia zależy od tego, co jest przyczyną występowania skurczów w naszym przypadku. Jeśli są to problemy z równowagą elektrolityczną w organizmie, rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie soli mineralnych. W niektórych przypadkach ulgę może przynieść spanie w specjalnej bieliźnie uciskowej, w innych pomocna okazuje się chinina w połączeniu z teofiliną.

Należy jednak pamiętać o tym, że samodzielnie, bez fachowej wiedzy, bardzo trudno jest nam stwierdzić, co powoduje skurcze. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, powinieneś skorzystać z pomocy lekarza, którzy ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię.