Jak się uczyć języków obcych?

Jak odkrywamy dziś tajniki różnych języków obcych i jakie są możliwości ich uczenia się? Kursy online, wymiany studenckie, szkolenia i praca w jednym oraz tradycyjne szkoły językowe.

Nauka języków obcych, w czasach praktycznie bez barier granicznych i możliwościach prowadzenia biznesu czy życia w różnych państwach świata, jest praktycznie obowiązkowa. Nikt, kto nie zna choć jednego języka obcego nie da sobie dziś rady w pędzącym i zmieniającym się z dnia na dzień świecie. Jak się uczyć języków obcych?

Młodzież, studenci i osoby starsze wybierają dziś najprzeróżniejsze sposoby uczenia się obcych języków: dopasowane do ich możliwości, ambicji, naturalnych predyspozycji językowych czy pasji. Jedni stawiają na tradycyjne kursy językowe i naukę ze słownikiem, inni wybierają profesjonalne szkoły językowe, korepetycje z native speakerami lub zaawansowane technologicznie metody dla wzrokowców i słuchowców, jak np. system Sita. Wielu z nas decyduje się jednocześnie prowadzić naukę w domu, jak i poza nim, bo jak wiadomo nigdzie nie nauczymy się języka obcego tak, jak w bezpośrednim kontakcie z tymi, którzy go na co dzień używają. I tak wybieramy pracę zagranicą w formie opiekunek do dzieci (Au Pair), które pracując, uczą się jednocześnie języka, wymiany studenckie między uczelniami czy samodzielne wyjazdy do obcych państw, by tam uczestniczyć w zajęciach językowych.

W nauce języków nieoceniona już również rola internetu. To tu słuchamy obco brzmiącej muzyki online, czytamy wiadomości w e-prasie obcych krajów, czy nawet oglądamy zagraniczną telewizję. Ambitni łączą wszystkie te metody – bo dla umysłu nie ma nic lepszego niż wielopoziomowa stymulacja szarych komórek.