Jak wybrać idealne buty do biegania?

Buty do biegania to szczególny rodzaj obuwia. Muszą być wygodne, tak by zapewniały stuprocentowy komfort zarówno w trakcie chodzenia i biegania. Do tego, nie mogą powodować żadnych uszkodzeń nogi.

Idealne buty do biegania mają wkładkę dłuższą od stopy o 1-1,5cm. Oprócz tego, trzeba zwrócić uwagę na kształt naszych stóp. Są węższe i szersze, poza tym bardziej lub mnie zaokrąglone do wewnątrz. Dlatego też musimy obowiązkowo przymierzać każdy but tak, żeby sprawdzić, czy na pewno dobrze układa się na stopie.

Pamiętajmy, że liczy się również długość palców. W niektórych butach nawet dobrych rozmiarowo może okazać się, że część ich czubka jest na tyle wąska, że nie zmieszczą się w nim wszystkie palce.

Niezwykle ważny jest również zapiętek. Przymierzając obuwie i przechadzając się w nim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy pięta nie jest osadzona ani zbyt nisko, ani za wysoko. Optymalną sytuacją jest ta, gdy pięta jest na równi z resztą stopy. Język butów do biegania nie powinien być cienki, ponieważ może powodować wpijanie się sznurówek w nogę. Jednak zbyt gruby będzie obciążał stopę. Nigdy nie zapominajmy o podeszwie dopasowanej do rodzaju podłoża, po którym zamierzamy biegać.

Zadbajmy też o buty z odpowiednią amortyzacją!