Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Johnson & Johnson wypłaci milionowe odszkodowania

Nikt nie spodziewał się skandalu, jaki wywołała firma Johnson & Johnson. Jeden z liderów w branży kosmetycznej i farmaceutycznej korumpował lekarzy- teraz zapłaci gigantyczne odszkodowanie.

Johnson & Johnson to znana na całym świecie marka specjalizująca się w produkcji kosmetyków oraz środków leczniczych. Codziennie tysiące klientów zaopatrują się w asortyment proponowany przez firmę. Dlatego takim szokiem okazała się afera korupcyjna dotycząca koncernu. Jak się okazało, lekarze w Polsce, Grecji i Rumunii regularnie otrzymywali łapówki i prezenty w różnej postaci w zamian za zamawianie produktów sygnowanych znakiem Johnson & Johnson. Prawda wyszła na jaw, dzięki samej firmie, która zawiadomiła odpowiednie władze o tym, że zagraniczne filie prawdopodobnie korzystają z nielegalnych praktyk.

Po bliższym zbadaniu sprawy odkryto, że w samej Polsce, dzięki korupcji koncern zarabiał aż o 4,3 mln dol więcej niż normalnie. Proces ten odbywał się przy pomocy fikcyjnych kontraktów i łapówek w tradycyjnej, pieniężnej formie.

Sprawą zajęły się Amerykański Departament Sprawiedliwości oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Pierwsza z jednostek domaga się od Johnson & Johnson 21,4 mln dol odszkodowania, a druga z nich żąda bagatela 48,6 mln dol. Jeszcze jedno postępowanie tego typu zostało podjęte w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze władze domagają się rekompensaty w wysokości 7,9 mln dol.