Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

KE neguje zakaz rejestrowania aut z kierownicą po prawej stronie

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wszystko przez obowiązujący w naszym kraju zakaz rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie.

To nie pierwszy sprzeciw KE wobec polskich przepisów. Już przed rokiem Komisja kwestionowała ten zakaz, twierdząc, że jest on niezgodny z traktatem o swobodnym przepływie towarów między krajami Unii, a także z dyrektywą o homologacji typów układów kierowniczych z 1970 roku oraz dyrektywą ramową o homologacji pojazdów silnikowych z 2007 roku.

Komisja Europejska ponownie zwróciła uwagę na ten problem po skardze, która wpłynęła do niej od jednego z mieszkańców Kielc. Mężczyzna bezskutecznie starał się o zarejestrowanie w naszym kraju samochodu z kierownicą po prawej stronie, nie godząc się jednocześnie na przełożenie jej. Kiedy uzyskał odmowę, zwrócił się o pomoc do Unii Europejskiej.

Polskie władze twierdzą, że obowiązujący w naszym kraju zakaz ma uzasadnienie w obowiązującym w UE prawie do wprowadzania zakazów i nakazów związanych z ochroną zdrowia i bezpieczeństwa narodowego. Opinia ta znalazła potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zajmował się tą sprawą.

Unijni urzędnicy nie podzielają tego zdania i domagają się zniesienia zakazu. Ostateczny wyrok zapadnie jednak dopiero po rozpatrzeniu sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE.