Mieszkanie w rytmie feng shui

Feng shui to starożytna sztuka aranżowania zgodna z prawami natury. Zgodnie z zasadami, wszystkie elementy powinny być ułożone tak, by pobudzały naszą życiową energię.

Choć Polacy przywykli do tego, że feng shui to dbałość o bibeloty i prawidłowe ustawienie mebli, to jednak podstawowe zasady zaczynają się znacznie wcześniej i związane są z wyborem domu czy mieszkania. Decyzja o wyborze miejsca zamieszkania powinna zapaść po uwzględnieniu daty jego budowy i konkretnej lokalizacji geograficznej. Mimo tego ludzie chętniej skupiają się na samym wystroju pomieszczeń. Zgodnie z chińskimi wierzeniami, feng shui ma zadbać o nasze zdrowie, samopoczucie, o więzi w rodzinie. Mieszkanie musi być tak zaaranżowane, by każdy element był zgodny z naszą naturą, z energią wytwarzaną w naszym ciele. Zgranie się energii mieszkania z naszym organizmem ma gwarantować powodzenie w życiu.

Wiele osób twierdzi, że odpowiednio ustawione elementy składające się na wyposażenie wnętrz rzeczywiście pomagają w uzyskaniu lepszej energii, motywacji do życia. Trudno jest określić, czy rzeczywiście wpływ na to ma sama aranżacja, czy może jednak siła perswazji. Ważne jest, że potrafimy dostrzegać pozytywne strony tej sztuki.

Konkretne poradniki pomogą nam zrozumieć jak dostosować sypialnię, by nabrała charakteru pasywnego – Jin. Ma ona zapewniać zdrowie i efektywny relaks. Natomiast biuro lub salon mogą mieć charakter Jang, czyli aktywny, motywujący, skłaniający do działania. Należy przy tym zaznaczyć, że pewna grupa osób nie przykłada wagi to realnych znaczeń. Lubimy jednak orientalne dekoracje, które występując pojedynczo też są elementami feng shui, choć nie mają takiej mocy, jak cały szereg prawidłowych działań tej chińskiej sztuki.