Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Moda na firmy transportowe i przewozowe

Ze względu na potrzebę transportowania ludzi i różnych towarów, na całym świecie kwitną usługi transportowe i eksportowe. W Polsce również wiele osób marzy o założeniu firmy, która się tym zajmuje.

Założenie własnej firmy wiąże się ze stertą dokumentacji oraz wieloma godzinami poświęconymi na załatwianie spraw urzędowych. Do tego, trzeba dodać jeszcze zdobywanie klientów i samo wykonywanie zleconych przewozów. Mimo tego, wiele osób jest przekonanych, że właśnie w tej branży odnajdą miejsce dla siebie. Początkiem działalności powinno być jej zarejestrowanie. Do tego potrzebne są jednak stosowne dokumenty, które pozwalają nam na wykonywanie tego typu usług.

Przede wszystkim, niezbędna jest licencja na transport. Osobna jest wydawana na przewozy państwowe, a osobna na przewozy międzynarodowe. Różnią się też jednostki, w których wyrabiamy taki dokument. Żeby uzyskać licencję, trzeba złożyć stosowny wniosek, do którego dołączamy zaświadczenie o niekaralności wydawane przez Krajowy Rejestr Karny. Kolejnym, niezwykle ważnym papierem jest certyfikat kompetencji zawodowej. Jeśli sami go nie posiadamy, musi mieć go przynajmniej jeden z zatrudnionych przez nas pracowników. W innym wypadku, jesteśmy zmuszeni do jego wyrobienia. W tym celu należy zdać dwuetapowy egzamin w Instytucie Transportu Samochodowego.

Dodatkowo, wymaga się od nas odpowiednich oszczędności, które będą stanowiły zabezpieczenie na wypadek ewentualnych problemów finansowych firmy. Oznacza to, że założenie firmy transportowej wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu, o ile nie kilkuset tysięcy złotych.