Philips przenosi się z Pabianic do Chin

W Pabianicach działają obecnie dwie dobrze prosperujące fabryki marki Philips. Niestety jedna z nich już w grudniu zostanie zamknięta, a 250 pracowników, których zatrudnia straci pracę.

Mowa o fabryce świetlówek kompaktowych ulokowanej przy ulicy Grota Roweckiego. Philips oficjalnie ogłosił  już likwidację tego zakładu i poinformował o swojej decyzji pabianicki Urząd Pracy. Obecnie trwają negocjacje ze związkami zawodowymi, których celem jest ustalenie warunków odejść pracowników.

Historia fabryki w Pabianicach sięga już 1921 r. Wtedy to kilku inżynierów założyło firmę Polska Żarówka Osram SA współpracującą z niemiecką marką Osram. Firma prosperowała bardzo dobrze i prężnie się rozwijała.

Szybko stała się perełką pabianickiego przemysłu i jednym z głównych miejsc zatrudnienia tamtejszych mieszkańców. W najlepszym okresie w dwóch fabrykach Osram w Pabianicach zatrudniano blisko 1500 osób. Teraz ich przyszłość stanęła pod dużym znakiem zapytania.

Po likwidacji fabryki jej działalność  ma zostać przeniesiona do Chin. To tam produkowanych jest większość komponentów niezbędnych przy produkcji świetlówek.

Atutem Chin jest też niewątpliwie tańsza siła robocza. Z ekonomicznego punktu widzenia decyzja o przeniesieniu fabryki jest więc w pełni uzasadniona, trudno jednak dziwić się temu, że pracownicy pabianickiej fabryki nie mogą się z nią pogodzić.