Podróż w tropiki – jak się zabezpieczyć?

Dalekie podróże, choć z pewnością fascynujące, bywają jednak bardzo niebezpieczne. Tropikalne choroby bywają nie tylko bardzo groźne dla zdrowia, ale czasem nawet śmiertelne!

Jak ustrzec się przed tragicznym skutkiem wakacji? Wirusy, bakterie, choroby przenoszone między ludźmi, ale też te, którymi zarażamy się od zwierząt, a nawet roślin – wszystko to może nas spotkać podczas dalekiej podróży do tropikalnych krajów. Zanim wybierzemy się na wakacje marzeń koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, jakie działania profilaktyczne są wskazane przed wyjazdem.

W tym celu warto odwiedzić lekarza. Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób jest malaria, która może być przenoszona przez komary. Nie ma na nią skutecznego leku, ale można stosować profilaktyczne medykamenty, których skuteczność szacowana jest na 90%. Niebezpieczną chorobą jest również febra.

Szczepienia są również dostępne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, tężcowi, durowi brzusznemu, wściekliźnie. Jednak poza samymi szczepionkami, niezwykle ważne są również odpowiednie nawyki. Pamiętajmy, że podczas urlopu w tropikalnym kraju, czy to afrykańskim czy azjatyckim, czy też tym znajdującym się w Ameryce Południowej musimy zachować szczególną higienę.

Regularne mycie rąk, unikanie rzeczy używanych przez inne osoby, unikanie kontaktów seksualnych, spożywanie posiłków i wody jedynie ze sprawdzonych źródeł, odpowiedni ubiór chroniący przed komarami – wszystko to pozwoli nam wrócić z wycieczki z miłymi wspomnieniami i bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych.