Polskie samochody sprzedają się zagranicą

Mimo tego, że liczba nowych samochodów sprzedanych w Polsce spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, to jednak rodzima motoryzacja ma powody do dumy. Cena naszych pojazdów zagranicą wzrosła o 19%!

Polacy nieczęsto pozwalają sobie na zakup samochodu wprost z salonu motoryzacyjnego, jednak firmy produkujące auta w Polsce nie mają powodów do zmartwień. Szacuje się, że eksportowanych jest aż 90% maszyn produkowanych w kraju.

Jakie samochody sprzedają się tam najlepiej? Najwięcej samochodów powstających w Polsce to Fiaty produkowane w Fiat Auto Poland, zakładzie znajdującym się w Tychach. Najpopularniejszy produkt, który trafił do 76 krajów to Fiat Panda, którego produkcję przeniesiono jednak niedawno do Włoch.

Kolejnym niezwykle lubianym samochodem z Polski jest Opel Astra produkowany w Gliwicach. Obcokrajowcy najchętniej wybierają wersję Astra IV, choć polska fabryka wytwarza też Astrę II Sedan i wkrótce rozpocznie produkcję Astry GTC. Polski oddział Volkswagena specjalizuje się natomiast w samochodach dostawczych. Eksportuje głównie modele VW Caddy i VW Transport T5.

Jeszcze do niedawna w stawce liczyło się też Deawoo-FSO bedące najstarszą polską fabryką motoryzacyjną. Ostatnim montowanym tu pojazdem był Chevrolet Aveo, jednak obecnie nie produkuje się tu już żadnych aut. Poza samochodami, Polska jest liderem w produkcji autobusów turystycznych, międzymiastowych i miejskich. Jedną z ważniejszych korporacji zajmujących się ich tworzeniem jest wrocławskie Volvo.

Także słupska Scania wypuszcza na światowy rynek autobusy międzymiastowe i miejskie. Świetnie radzimy sobie także, jeśli chodzi o eksport ciężarówek. Duża produkcja samochodów tego typu jest możliwa, przede wszystkim, dzięki trzem fabrykom firmy MAN.