Pomoc dla powodzian

Nie od dziś wiemy, że tragedie solidaryzują Polaków. Tegoroczna powódź była jednym z największych kataklizmów w ostatnich latach. Kolejny raz uwodniła też jedność narodu polskiego.

Jeszcze zanim opadł poziom wód w rzekach ludzie z rejonów, które nie ucierpiały w powodzi rozpoczęli zbiórki darów dla poszkodowanych. Samorządy gminne, stowarzyszenia, fundacje, kościoły oraz prywatne osoby nie opuściły w potrzebie mieszkańców południowej i centralnej Polski. Początkowo, najpotrzebniejszymi artykułami były produkty spożywcze, w tym woda pitna.

Wraz z nimi zbierane środki czystości i podstawowe rzeczy niezbędne w codziennym życiu. Obok nich, z wielką wdzięcznością przyjmowane są środki odkażające oraz owadobójcze. Jest to związane z plagą komarów i innych insektów pojawiających się na wilgotnych, zalanych terenach. Dla wszystkich tych, którzy stracili dobytek, niezwykle ważne jest pozyskanie materaców, koców, śpiworów.

Wielu z nich korzysta z tymczasowych noclegów organizowanych w szkołach i świetlicach. Organizatorzy zbiórek apelują także o turystyczne butle gazowe, rękawice, naczynia, środki higieniczne oraz leki. Istotne jest, aby wszystkie przynoszone produkty były nieużywane. Niektórzy decydują się na niecodzienne dary. Mieszkańcy Kamienia Podolskiego postanowili przekazać powodzianom prezenty, które przydadzą się na dłużej. Wśród podarowanego inwentarzu znalazły się kury, świnie a nawet dwie jałówki.

Zbiórki są organizowane w wielu miejscach. Jak w każdej sytuacji, możemy liczyć na Ośrodki Pomocy Społecznej, które aktywie działają na rzecz powodzian. Akcje prowadzone są również w kościołach. Jeżeli w naszej parafii nie zostały jeszcze podjęte takie kroki, warto je zainicjować. Z pewnością znajdzie się więcej osób, które zechcą pomóc pokrzywdzonym przez straszliwy żywioł.