Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Pomoce logopedyczne w szkołach, domach i przedszkolach

Żadna nauka nie przynosiłaby zadowalających efektów, gdyby nie korzystano przy niej z odpowiednich materiałów pomocniczych. Podobnie jest w kwestii ćwiczeń logopedycznych. Tu warto sięgać po wsparcie.

Wszystkie instytucje zajmujące się w jakimkolwiek stopniu wadami wymowy powinny korzystać z pomocy logopedycznych, które znacznie przyspieszają naukę i ułatwiają dzieciom zrozumienie zasad zgodnie, z którymi mają postępować. Nie tylko ośrodki logopedyczne, ale również placówki wychowawczo-oświatowe takie, jak przedszkola czy szkoły, w których dzieci uczą się prawidłowego mówienia, muszą umieć dobrać zabawki i urządzenia, które wspomogą ćwiczenia.

Zabawki logopedyczne będą najskuteczniejsze, ponieważ obok ważnego treningu, maluch doświadczy też świetnej rozrywki. Ze względu na zabawowy charakter ćwiczeń, większość pomocy tego typu jest też zalecana do użytku domowego. Pod kontrolą opiekunów, szkrab będzie mógł uczyć się artykułowania głosek, mówienia w sposób prosty i wyraźny. Gry, w których dziecko musi wytężyć język, usta, krtań sprawiają, że ćwiczy ono najważniejsze części odpowiadające za działanie aparatu głosowego. Pomoce edukacyjne odgrywają więć niemałą rolę.

Z powodzeniem można też stosować książeczki o różnym stopniu trudności, które będą skłaniały malucha do głośnego wypowiadania liter lub sylab. Świetnym narzędziem pomocniczym w terapii logopedycznej są także programy multimedialne, które przynoszą dzieciom frajdę, jednocześnie namawiając do powtarzania słów i wykonywania ćwiczeń mięśni twarzy.