Prezenty na Dzień Dziecka – rodzice szaleją?

Dzień Dziecka zbliża się dużymi krokami. Rodzicu, już teraz zastanów się, czym w tym roku rozpieścisz swojego dziecko! Nie musisz celować w żądania malucha, czasem wystarczy drobniejszy upominek.

Polscy rodzice coraz częściej ulegają namowom własnych dzieci lub też reklam, które mają ogromny wpływ na wybór prezentów dla maluchów. To, co szeroko promowane cieszy się większą popularnością, bo widz zwykle uważa, że reklamy odnoszą się do tego, co dobre jakościowo i modne. Mimo tego, czasem warto zaufać także innym pozycjom i rozsądnie wybrać zabawki dla dzieci.

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele tańszych produktów, które mogą okazać się bardzo przydatne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zabawki kreatywne lub typowo edukacyjne. Pamiętajmy też, że dziecko nie może w pełni decydować o tym, co dostanie. Dlatego zamiast ślepo sięgać po to, o czym zadecyduje pociecha, poświęćmy trochę czasu i sprawdźmy, czy nasz wybór jest na pewno adekwatny do wieku i stopnia rozwoju szkraba.

Jeśli nie chcemy zawieść dziecka, możemy spróbować mu wytłumaczyć, że nie musi mieć wszystkich zabawek, Starajmy się znaleźć substytut tego, co maluch wypatrzył w reklamie. Starannie dobierajmy pozycje atrakcyjne wizualnie, ale też trwałe i funkcjonalne. Czasem lepiej jest wybrać jedną porządną zabawkę niż szereg mniej przydatnych.

Nie ulegajmy też presji i nie przesadzajmy z nadmiarem prezentów. Zarzucając dziecko wszystkim, czego zapragnie, zabierzemy mu prawdziwą radość i nauczymy, że nie trzeba na nic zasłużyć, by móc mieć wszystko. Takie zachowanie w przyszłości może skutkować tym, że maluch będzie miał niekończącą się postawę roszczeniową nie tylko wobec nas, ale także wobec innych osób.