Prowadzisz biznes? W Polsce to coraz łatwiejsze

Prowadzisz biznes? W Polsce to coraz łatwiejsze

Victor1558 (flickr)

Choć krajowi przedsiębiorcy z pewnością jednym tchem wymieniliby szereg przeszkód, na jakie napotykają prowadząc swój biznes, to i tak jest lepiej niż jeszcze przed rokiem. Takie wnioski wynikają z raportu „Doing Business„, który każdego roku publikuje Bank Światowy.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Polska coraz lepiej radzi sobie z organizowaniem gruntu dla biznesu. Obecnie na liście 185 państw zajmuje 55 miejsce. To o 7 oczek wyżej niż w ubiegłym roku. Awans jest więc znaczący, do tego największy wśród wszystkich branych pod uwagę krajów. Ale znaczące są też zmiany, jakie od tamtego czasu zostały w Polsce wprowadzone. Z pewnością poprawiła się dostępność kredytów skierowanych do firm – w tej dziedzinie zajmujemy 4 miejsce w rankingu. Bank Światowy zauważył też wprowadzone z sukcesem 4 reformy, których zadaniem jest ułatwienie założenia i funkcjonowania działalności gospodarczej:

  1. uproszone procedury rejestracji nieruchomości
  2. łatwiejsze zasady obowiązujące w kwestii upadłości firmy
  3. egzekwowanie kontraktów
  4. łagodniejsze warunki płatności podatków.

Choć postęp jest zauważalny, nadal są przepisy, które polskim przedsiębiorcom rzucają kłody pod nogi. Znaczącym utrudnieniem, co nie zmienia się od lat, jest kwestia przyznawania pozwoleń na budowę. W tej kategorii Polska nie ma się czym pochwalić – w rankingu Banku Światowego zajmuje aż 161 miejsce.