Przedsiębiorcy obawiają się podwyżek podatków

Podatki od zawsze wywoływały lęk u przedsiębiorców. Mimo iż politycy zapowiadają, że po tegorocznych wyborach podwyżek nie będzie, zdecydowana większość właścicieli firm im nie wierzy!

Aż 92% ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że bez względu na to, jaka partia wygrała wybory podwyżka podatków jest pewna lub bardzo prawdopodobna. Ich zdaniem każdy rząd w poszukiwaniu oszczędności w pierwszej kolejności sięgnie właśnie do kieszeni podatników.

Przedsiębiorcy boją się nie tyle wyższych stawek podatków, co realnych skutków tych podwyżek. Blisko 2/3 z nich obawia się, że uniemożliwią one zrealizowanie ich planów rozwojowych. Podatnicy, a konkretnie połowa z nich deklaruje, że w efekcie podwyżek będzie musiała zrezygnować z części inwestycji, a nawet zredukować zatrudnienie.

Których podwyżek boimy się najbardziej? Przede wszystkim podwyżki podatku VAT.  Boi się jej aż 66% ankietowanych. Blisko połowa z nich obawia się też podwyżki świadczeń związanych z ubezpieczeniem społecznym. Lęk wzbudza w nas także wizja podwyższenia akcyzy i składki zdrowotnej.

Politycy jednogłośnie twierdzą, ze obawy te nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ekonomiści nie dowierzają im, oceniając projekt nowego budżetu jako zbyt optymistyczny. Jak będzie naprawdę, pokaże czas. Polityka to dziedzina, w której trudno cokolwiek przyjmować za pewnik…