Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Rząd ułatwi zatrudnianie obcokrajowców

Poszukiwanie taniej siły roboczej, gdy polscy fachowcy są w Anglii zmusiło rząd do wprowadzenia ułatwień związanych z zatrudnianiem Ukraińców, Rosjan, Gruzinów i Białorusinów.

Choć dziś nikt nie mówi głośno, że w Polsce brak rąk do pracy i że przyczyną może być masowy wyjazd Polaków do pracy w Wielkiej Brytanii – są już pierwsze oznaki faktu, że pracowników nie ma, choć są potrzebni. Rząd nie jest w stanie dać Polakom w UK zachęcającej opcji powrotu, więc sięga po tanią siłę roboczą z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Rosji.

Do tej pory przedsiębiorca, aby zatrudnić obcokrajowca musiał m.in. przedstawić w urzędzie ksero ogłoszeń, które poświadczyć miało, że chciał zatrudnić Polaków. Potem zezwolenie na pracę dla obcokrajowca, czas oczekiwania na zgodę i decyzja wojewody, która poświadczyłaby, że zatrudnienie imigranta nie ma znamiennego wpływu na lokalny rynek pracy… łatwo nie było, ale teraz już będzie.

Procedury zatrudniania obcokrajowców będą znacznie prostsze – brak testu rynku pracy, brak konieczności dodawania ogłoszeń i kserowania potwierdzenia, że chciało się zatrudnić Polaka, szybszy i dłuższy czas zezwolenia na pracę.

Jedyny problem w tym, że wskaźnik bezrobocia wśród Polaków, którzy jeszcze w Polsce zostali, jest wysoki… a po wprowadzeniu wyżej wymienionych ułatwień wcale nie będzie im prościej znaleźć pracę.