Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Spadki na giełdach – w USA maleje sprzedaż nowych domów

Inwestorów na Wall Street i na światowych giełdach znacznie zaniepokoiły informacje z rynku mieszkaniowego USA. Sprzedaż nowych mieszkań spadła o niespodziewane 39 tysięcy w stosunku do czerwca.

Sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych spadła w rozliczeniu miesięcznym o 12,4% i choć analitycy spodziewali się spadków – tak znacznego pogorszenia się sprzedaży domów nie spodziewał się nikt. Amerykański Departament Handlu zauważył, co natychmiast podchwycili giełdowi inwestorzy, że takiego wyniku nie było w USA od 1963 roku! A to pozwala się zastanowiać nad tym, czy kryzys sprzedaży domów nie popchnie światowych cen nieruchomości w dół, doprowadzając do ponownej zapaści. Nikt jeszcze nie prognozuje tak głęboko oficjalnie, ale niezaprzeczalnym jest, że huśtawki nieruchomości w USA nigdy nie wróżą dobrze reszcie świata.

Rynek wtórny w Stanach również ma powody do narzekań. W lipcu sprzedaż domów na tym rynku spadła w skali 1 miesiąca o 27,2%. Taki wynik nie może cieszyć ani specjalistów, ani samej branży nieruchomości.

Dziś analitycy zdecydowanie przewidują tylko jedno: sprzedaż mieszkań i domów w USA nadal będzie spadać. Takie zapowiedzi coraz mocniej odbijają się na nastrojach inwestorów. Giełda mniej ryzykuje, mniej inwestuje, ceny akcji znacząco spadają, by za chwilę na kilka dni wrócić do normy i znów spaść.