Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Tylko 6 ostrzeżeń za piractwo i łamanie prawa autorskiego

Dostawcy internetu w USA wpadli na pomysł zwalczania naruszeń prawa autorskiego. W związku z podpisanym porozumieniem użytkownicy-piraci otrzymają 6 szans na poprawę.

Pomysł wydaje się być ciekawy, ale trudno ocenić jak na razie jego skuteczność. Porozumienie zostało podpisane przez dostawcę internetu oraz wydawców treści, czyli wytwórnie filmowe i fonograficzne. Wprowadzone zostaną nowe sposoby, które mają sprawić, że piractwo zostanie wyeliminowane lub choćby ograniczone.

Zadaniem wydawców treści będzie śledzenie ich i identyfikowanie adresów użytkowników udostępniających innym treści takie jak filmy czy muzykę. Zdobyty w ten sposób adres zostanie przekazany do operatora sieci, który nie wyjawi tożsamości tej konkretnej osoby wydawcy, żeby ten nie wytaczał procesu. Zadaniem dostawcy internetu będzie natomiast zareagowanie w sposób adekwatny do tego, który raz doszło do naruszenia.

Pierwszym ostrzeżeniem będzie wyświetlenie edukacyjnego komunikatu na temat ewentualnych konsekwencji, jakie grożą za naruszanie i łamanie praw autorskich. Drugie ostrzeżenie będzie wyglądało podobnie, ale operator ma prawo od razu przejść do trzeciego rodzaju ostrzeżeń, w postaci podobnego komunikatu, ale z potwierdzeniem odbioru. Czwarte ostrzeżenie będzie takie samo jak trzecie, zaś w piątym operator może zastosować to samo, co w dwóch poprzednich bądź ograniczyć delikwentowi szybkość łącza czy zablokowanie go w celu nawiązania kontaktu z biurem obsługi. Szóste ostrzeżenie będzie podobne do piątego.