W Portugalii skonstruowano automatycznie sterowany samochód

Wreszcie się udało! W Portugalii powstał 1. samochód, który będzie działał automatycznie. Na razie jest to prototyp, ale istnieją szanse, że w przyszłości będziemy mogli korzystać z takich maszyn.

Ten wyjątkowy, nowoczesny pojazd o nazwie Atlascar powstał, dzięki pracy specjalistów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej uniwersytetu leżącego w Aveiro.

Skonstruowano go korzystając z klasycznego samochodu. Jednak nowa maszyna może być obsługiwana na dwa sposoby. Istnieje możliwość prowadzenia jej tak, jak kieruje się typowymi autami bądź też można przełączyć ją na tryb automatyczny. Oznacza to, że nowy samochód może jeździć samodzielnie.

Bezpieczeństwo na drodze jest zapewniane, dzięki czujnikom umieszczonym w różnych częściach pojazdu. Reagują one na ruch oraz na obiekty stałe, więc umożliwiają skrzętne omijanie przechodniów czy też innych samochodów. Czujniki pozwalają na automatyczne zatrzymywanie się auta, tak by nie mogło ono wjechać na jakąkolwiek przeszkodę.

Próbę możliwości nowoczesnego samochodu można było zobaczyć podczas Otwartego Tygodnia Nauki i Technologii na uniwersytecie w Aveiro. Samochód samodzielnie jeździł wtedy po tamtejszym parkingu. Próby były jednak przeprowadzane już wcześniej.

Opcje jego jazdy były testowane podczas podróży, jaką odbyto autem między Aveiro a Lizboną. Pojazd był prowadzony przez kierowcę, lecz na drogach, na których można było odważyć się na sprawdzenie użyteczności maszyny, jeździła ona sama. Dotychczas wszystkie testy się powiodły.