Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Własna firma? Teraz to jeszcze prostsze

Kim są założyciele firm i w jakim celu otwierają działalność gospodarczą? Tax Care postanowiło przeprowadzić badania, które pomogły odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre wyniki są dość zaskakujące.

Krótka charakterystyka przeciętnego polskiego przedsiębiorcy nie jest skomplikowana. To mężczyzna poniżej 40. roku życia, z wyższym wykształceniem, który potrzebuje własnej firmy, aby cieszyć się wyższymi zarobkami. Poza chęcią zysku, pobudką do zakładania firmy często jest też możliwość decydowania o własnym interesie oraz chęć skorzystania z pomysłu dającego duże szanse powodzenia. Jeśli chodzi o płeć przedsiębiorców, to 65% z nich jest mężczyznami. Mimo to, kobiety też próbują swych sił w biznesie.

Jeżeli chodzi o największe trudności, jakie napotykano podczas zakładania firmy, to był to głównie brak funduszy na jej rozkręcenie. Banki niechętnie udzielały kredytów, a nie każdy dysponował kapitałem wystarczającym do rozpoczęcia działalności.

Specjalnie dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą powstał Idea Bank. Jego pomysłodawca uznał, że tylko w ten sposób uda mu się zwalczyć dyskryminację przedsiębiorców w placówkach tego typu. Współdziałając ze spółką Tax Care zajmującą się księgowością i podatkami, Idea Bank chce zminimalizować liczbę spraw urzędowych, które spoczywają na przedsiębiorcach. Na tyle, na ile to możliwe, to właśnie bank ma przejmować na siebie część obowiązków, tak by przedsiębiorcy mogli zająć się sprawami firmy.