Włoski sposób na czyste plaże

Włosi znaleźli sposób na zaśmiecanie nadmorskich plaż niedopałkami papierosów. Do dziennika „Corriere della Sera” dołączane są popielniczki w postaci zielonych plastikowych kopert na zatrzask!

W ten sposób Włosi zamierzają poradzić sobie z niemałym problemem pozostawiania niedopałków papierosów na plażach i nie tylko. Plażowe popielniczki okazują się być nie tylko atrakcyjne, ale i praktyczne. Ich wnętrze jest wyścielone aluminium z napisem „I love my world”. Osoby, dla których palenie papierosów jest stałym elementem plażowania, niedopałki mogą wrzucać do środka bez uszkodzenia koperty. Po plażowaniu należy opróżnić zawartość takiej popielniczki i umyć ją. Wówczas palacz może z niej skorzystać ponownie. Włoski dziennik „Corriere della Sera” apeluje do palących Włochów, aby nie wyrzucali niedopałków gdzie popadnie.

Warto zaznaczyć, że niedopałek rozkłada się przez około 5 lat. Codziennie na włoskich plażach pojawia się aż 600 tys. niedopałków. Ich długość jest porównywalna z 18-kilometrowym odcinkiem linii brzegowej.

W ciągu pierwszego tygodnia sierpnia wolontariusze rozdali plażowiczom aż 100 tys. popielniczek na 300 plażach. Włoski sposób na palaczy i ich niedopałki nie jest do końca nowy, ponieważ wcześniej jeden z japońskich koncernów tytoniowych rozdał na całym świecie aż 3 mln takich popielniczek wielokrotnego użytku przydatnych nie tylko na plaży.