Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wystawa „Czyszczenie dywanów” w łódzkim muzeum

Wystawa, która jest wspomnieniem inicjatywy z roku 1982 jest udostępniona odbiorcom od 8 do 22 kwietnia b.r. „Czyszczenie dywanów” odbędzie się w Łodzi i będzie hołdem dla podziemia dawnej Polski.

Czyszczenie dywanów” to nazwa, pod którą kryła się galeria sztuki. Była ona prowadzona jedynie przez kilka miesięcy, lecz jak widać, zdążyła się zapisać w artystycznej historii Polski. Odpowiedzialni za jej prowadzenie byli Adam Paczkowski i Radosław Sowiak. Oficjalnie prowadzili oni przedsiębiorstwo zajmujące się czyszczeniem dywanów. W ten sposób ukrywali się ze swoją działalnością artystyczną. Organizowali wydarzenia, w których uczestniczyło wiele osób, więc musieli kryć się przed służbami państwowymi, gdyż w stanie wojennym imprezy tego typu były zabronione i surowo karane.

Galeria dość szybko przestała funkcjonować, jednak w czasie działalności zdążyła wystawić dzieła dobrze znanych artystów takich, jak na przykład Henryk Stażewski czy Ryszard Waśko.

Po zakończeniu przedsięwzięcia, jego organizatorzy kontynuowali karierę artystyczną i pozostali zapalonymi kolekcjonerami dzieł sztuki. Jednak w 1986 roku, po interwencji Służb Bezpieczeństwa cały dorobek Paczkowskiego i Sowiaka został skonfiskowany i wywieziony do Kopenhagi. Obecnie Muzeum Sztuki w Łodzi powraca do archiwalnych materiałów należących niegdyś do „Czyszczenia dywanów”. W ramach Festiwalu Sztuka i Dokumentacja wystawione zostaną też autorskie prace Radosława Sowiaka.