Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Wystawa historycznej fotografii harcerskiej w Krakowie

Kolejna już wystawa fotografii harcerskich odbyła się 1 czerwca b.r. w Krakowie. Miała ona dotyczyć historii regionu oraz osoby gen. Tadeusza Kościuszki. Co ciekawego na niej zaprezentowano?

Zorganizowana u stóp Kopca Kościuszki, w muzeum mieszczącym się na terenie dawnych fortów wystawa w dużej mierze skupiała się na historii harcerstwa krakowskiego. Wiele z nich jest bardzo starych. Przykładem może być zdjęcie z 1929r. przedstawiające II Narodowy Zlot Harcerstwa w Poznaniu. Historycy zaznaczają dodatkową wartość fotografii, jaką jest dawne ujęcie obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Część zdjęć można obejrzeć w galerii internetowej. Poza tą częścią wystawy, była również mowa o gen. Tadeuszu Kościuszce. To między innymi jego postać zadecydowała o miejscu, w jakim odbyła się impreza. Oprócz samej wystawy, nie zabrakło jeszcze części bardziej oficjalnej, jaką był apel. W jego trakcie Komendant Krakowskiej Chorągwi ZHP wręczył odznakę „100-lecia Harcesrtwa”. Powędrowała ona w ręce prof. dr Mieczysława Rokosza, który jest przewodniczącym Komitetu Kopca Kościuszki. Pozostała część wystawy odbywała się przy radosnym śpiewie harcerskim, któremu wtórowały dźwięki gitary.

Wśród przyjaznej atmosfery okazało się że wielu znanych dziś dziennikarzy i innych działaczy pochodzących z Krakowa należało w młodości do tamtejszych hufców harcerskich.