Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Własna firma sposobem na bezrobocie!

Założenie własnej firmy okazuje się dziś świetnym sposobem na bezrobocie! Coraz więcej osób, które straciły pracę próbują na własną rękę zapewnić sobie zajęcie i źródło utrzymania.

Polacy coraz odważniej myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej. Własna firma to synonim niezależności w działaniu, rozwoju zawodowego zgodnie z własną wizją oraz zdecydowanie większych pieniędzy niż na tak zwanym etacie.

Według sondaży Eurobarometru, jaki został przeprowadzona z inicjatywy Komisji Europejskiej, wśród obywateli krajów unijnych blisko 45% myśli o założeniu własnej działalności. Prawie połowa, bo aż 49% mieszkańców Unii woli prace w firmie na etacie. Wśród najbardziej przedsiębiorczych krajów, których obywatele marzą o własnej firmie wyróżniają się mieszkańcy Cypru i Grecji, gdzie takie deklaracje sięgają prawie 75% obywateli. Najmniejsze chęci założenia firmy na poziomie 25%  wykazują Słowacy i Belgowie.

Polska ma ten wskaźnik na poziomie 50 % co jak się okazuje przekracza średnia unijną.

Polacy widzą we własnej firmie możliwości osiągnięcia niezależności finansowej i spełnienia zawodowego. Stąd właśnie widoczna tendencja do inwestowania w uruchomienie własnego biznesu.

Pewna część osób rezygnuje nawet ze stałej pracy na rzecz własnej działalności, inna część tracąc pracę decyduje się na zarabianie na własną rękę. Zwłaszcza, jeśli chodzi o bezrobotnych interesujące jest zjawisko wychodzenia naprzeciw możliwościom, jakie niesie rynek w postaci korzystania ze szkoleń w zakresie prowadzenia własnej firmy i uruchamianie mikroprzedsiębiorstwa.

Często przeszkodą jest tutaj brak gotówki na rozpoczęcie działalności. Dlatego też tak dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje europejskie, zarówno te, które można otrzymać w ramach konkursów indywidualnych, jak i te przeznaczone właśnie dla bezrobotnych. Oczywiście konkurencja i w jednej i w drugiej grupie jest ogromna, ale zawsze warto spróbować.