A jaką Tobie naliczą emeryturę? Wpadki ZUS

Chociaż każdy ma odciągane składki na ZUS wedle określonego wzoru, to ich wyliczenia nie zawsze są rzetelne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych popełnia błędy, które zmuszają do wyjątkowej czujności.

Jak to możliwe?

Pomimo tego, że wszystkie obliczenia, które pozwalają na określenie sumy składek i innych ważnych kwestii związanych ze sprawami finansowymi ZUS są dokonywane przez komputer. Jednak, żeby poszczególne dane znalazły się w jego pamięci, muszą zostać wprowadzone przez człowieka, a temu zdarzają się błędy. Jednak po stronie wszystkich, którzy korzystają z ZUS-u stanęło kilku senatorów. Przyznają oni, że takie pomyłki są absolutnie niedopuszczalne i najlepiej byłoby, gdyby ktoś jeszcze kontrolował dane, którymi zarządza ZUS.

ZUS musi być nieomylny, a do tego w pełni wiarygodny, ponieważ to właśnie od niego zależy przyszłość każdego z nas. Systemy składkowe budują jesień naszego życia, dając mniejsze lub większe szanse na jej godne przeżycie.

W odpowiedzi, ZUS podkreśla, że wpadka była jednorazowa. Cała sprawa wyszła na jaw po tym, jak dwie koleżanki o jednakowym wykształceniu, identycznym stażu pracy, zatrudnione na tym samym stanowisku w tym samym miejscu pracy, poprosiły o wyliczenie ich składek emerytalnych. Okazało się, że jednej należy się 30 tys. zł, a drugiej 45 tys. zł. Dopiero po kilkukrotnym odwołaniu i przedstawieniu samodzielnych obliczeń, obie panie doszły z ZUS-em do porozumienia. W efekcie, jednej z nich odebrano pieniądze, by przyznać je drugiej. Takie problemy z pewnością nigdy nie powinny mieć miejsca.