Banki blokują konta – dlaczego, za co i kto na tym zyskuje?

bankructwo

Blokowanie kont bankowych jednostkom zwlekającym z zapłatą podatków jest w Polsce dość powszechne. Niestety, okazuje się, że choć pomaga to w rozwiązaniu problemu z długami, to jednak działa zdecydowanie na niekorzyść podatników. Tym bardziej, że banki blokujące rachunki uniemożliwiają swoim klientom dostęp do wszystkich zgromadzonych środków nawet, jeśli są one wielokrotnie wyższe od samych zaległości. Takie działania widoczne są już od wielu lat, lecz wciąż nie udało się znaleźć sposobu, by instytucje blokowały wyłącznie określoną kwotę.

Brak dostępu do wszystkich posiadanych oszczędności najbardziej godzi w interesy przedsiębiorstw. Czasem nawet niewielka zaległość podatkowa uniemożliwia im korzystanie z posiadanych funduszy, a to utrudnia normalne funkcjonowanie firmy. W wielu jednostkach gospodarczych nawet tymczasowa blokada rachunku bankowego przekłada się na poważne problemy, które mogą z czasem ulegać pogłębieniu. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do jej niewypłacalności. Najczęściej jednak przekłada się na obniżenie bieżących zysków. Niemożność korzystania z pieniędzy ogranicza bowiem możliwości inwestycyjne, które bywają niezbędne do prawidłowego działania firm.

Utrudnienia wynikające z dziwnych decyzji podejmowanych przez banki zainteresowały nawet polityków. W ubiegłym roku sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem zaniepokoił także niektórych posłów. W efekcie, zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i Ministerstwo Finansów podjęły działania mające na celu wyjaśnienie tej kwestii. Okazało się jednak, że zmiany w procedurach banków są na razie niemożliwe. Żeby można było blokować tylko ściśle określone sumy, najpierw potrzebne byłoby wprowadzenie przez banki gruntownych zmian dotyczących zasad ściągania długów wprost z kont bankowych. Najlepiej jednak, by rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Część przedsiębiorstw próbuje wybrnąć z sytuacji, otwierając kilka rachunków bankowych w różnych instytucjach. Mimo to, nawet takie działania nie zawsze chronią przed blokadami. Zdarza się, że wniosek skarbówki o ściągnięcie długu z konta trafia do wszystkich banków i każdy z tych, w których posiadamy rachunek, odrębnie uniemożliwia nam dostęp do oszczędności.