Bill Gates wyciąga pomocną dłoń do bibliotek

Fundacja Billa i Melindy Gatesów wspiera biblioteki. Z jej wsparcia, które można wykorzystać na informatyzację i poszerzenie dostępu do szkoleń korzystają m.in. biblioteki z województwa lubuskiego.

To one najefektywniej wykorzystują możliwość korzystania z dofinansowań. Łącznie z nimi, w całej Polsce z pomocy Billa Gatesa korzysta 3333 polskich bibliotek, ulokowanych na wsiach i w małych miasteczkach.

Dla małych bibliotek dofinansowanie fundacji to duża szansa. Dzięki tym pieniądzom mogą zaopatrzyć się na przykład w komputery. Sama gmina musi sfinansować jedynie odświeżenie pomieszczeń bibliotecznych czy doprowadzenie łączy internetowych.

W małych miastach i na wsiach biblioteki stanowią często dla mieszkańców jedyną szansę na kontakt z kulturą, dlatego tak ważne jest ich unowocześnianie. Komputery i bezpłatny dostęp do internetu to spory krok naprzód.

Sprzęt zakupiony w ramach Programu Rozwoju Bibliotek dostarczany jest do wybranych placówek wraz z odpowiednim oprogramowaniem. Informatyk instaluje go, zaś pracownicy biblioteki przechodzą szkolenie z jego obsługi. Dzięki temu w przyszłości będą mogli służyć swoją pomocą gościom biblioteki, którzy do tej pory nie mieli styczności z komputerem.

Z pomocą pań bibliotekarek będą mogli zapoznać się z najnowszymi wiadomościami ze świata, czy też wysłać e-mail.