Dzień próbny w nowej pracy – tylko za pieniądze

Udało Ci się znaleźć pracę. Potencjalny pracodawca proponuje Ci przepracowanie jednego dnia próbnego, aby sprawdzić Twoje umiejętności. Czy zgodzić się na takie rozwiązanie?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że pracodawca zaoferuje Ci za nie odpowiednie wynagrodzenie!

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy nie ma pracy bez wynagrodzenia. Nawet w przypadku pojedynczych dni próbnych pracodawca musi wypłacić pracownikowi pensję. Wiele osób poszukujących pracy nie zdaje sobie z tego sprawy. Są na tyle zdeterminowani, że godzą się pracować za darmo, licząc na to, że pozwoli im to na zdobycie stałej pracy.

Niestety rzeczywistość bardzo rzadko odpowiada ich wyobrażeniom. Pracodawcy wykorzystując niewiedzę i naiwność pracowników, często zatrudniają ich na dzień próbny tylko po ty, by zyskać bezpłatną siłę roboczą, po czym odprawiają ich z kwitkiem, nie wypłacając ani złotówki.

Co zrobić, kiedy zostaniemy potraktowaniu w podobny sposób?

Najlepiej zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. To organ, który stoi na straży przestrzegania przepisów prawa pracy. Zgłaszanie tego typu nadużyć do PIP nie jest niestety zbyt powszechne. Pracownicy są przekonani, że pracodawcy mają prawo postępować w ten sposób, a nawet jeśli nie, stawka za jeden dzień pracy nie wydaje się im warta wysiłku.

Warto jednak zaznaczyć, że dopóki nie zmienimy tego podejścia, pracodawcy wykorzystujący bezpłatnych pracowników pozostaną bezkarni.