Hakerzy w natarciu – seria ataków na instytucje

Poważne instytucje o światowym zasięgu mogą czuć się zagrożone. Na swoim celowniku mają je hakerzy, którzy w ramach ogólnoświatowej akcji włamali się już do 72 z nich!

Włamania wykryła firma McAfee zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym. Jej zdaniem seria włamań zaczęła się już przed sześcioma laty. W tym czasie jej ofiarami padły sieci komputerowe wielu instytucji o światowym zasięgu, między innymi ONZ, ASEAN, Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Światowa Agencja Antydopingowa, rządy Kanady, Indii, Korei Płd, USA, Wietnamu, czy Tajwanu oraz szereg firm współpracujących z wojskiem, czy mediami.

Celem wszystkich działań była kradzież danych z systemów. Zdobyte informacje miały zapewnić im przewagę militarną, dyplomatyczną czy gospodarczą. Niektóre ataki były jednorazowe, w ramach innych dane były wykradane nawet przez kilkanaście miesięcy.

Schemat działania hakerów był bardzo prosty. Zazwyczaj wysyłali do wybranych pracowników zatrudnionych w danej instytucji mail z zainfekowanym linkiem. Po kliknięciu na niego, zyskiwali dostęp do całej sieci komputerowej danej instytucji i mogli bezkarnie się po niej poruszać.

Zdaniem McAfee za serią zamachów na sieci komputerowe stoi konkretne państwo. Firma nie chce wskazywać na żaden kraj, sporo spekuluje się jednak o tym, że mogą to być Chiny. Wskazuje na to przede wszystkim dobór instytucji, które były objęte atakami.