Jak rozwód odbija się na zdrowiu?

O tym, że rozwód ma zły wpływ na kondycję psychiczną, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że rozprawa rozwodowa może równie niekorzystnie odbić się na zdrowiu.

Badania wykazały, że młodsi ludzie znoszą rozwód znacznie gorzej niż starsi, również pod względem zdrowotnym. Wbrew pozorom rozwód jest dla nich bardzo stresującym przeżyciem, mimo iż obecnie rozwody nie należą do rzadkości.

Takie są jednak fakty – im wcześniej się rozwiedziemy, tym dotkliwiej ucierpi na tym nasze zdrowie. Rozwody najlepiej znoszą osoby po pięćdziesiątce. Najlepszym wynikami badań mogą jednak pochwalić się ci, których małżeństwa przetrwały. Wśród rozwodników rośnie na przykład odsetek zachorowań na choroby weneryczne, takie jak opryszczka, czy chlamydia. Poczucie wolności odzyskane po rozwodzie sprzyja przypadkowym przygodom i współżyciu bez zabezpieczenia. Na efekty nie trzeba długo czekać.

Tym razem problem przede wszystkim starszych ludzi, którzy wychodzą z założenia, że w ich wieku stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń nie jest już konieczne. Do aktywnego życia seksualnego przyznaje się ok. 80% osób w wieku od 50 do 90 lat, jednak tylko niewielki odsetek z nich korzysta z antykoncepcji.

Okazuje się więc, że rozwód jest niekorzystny dla każdego, bez względu na jego wiek, chociaż w każdym przypadku z różnych przyczyn.