Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na szkolnych wycieczkach?

Organizacja szkolnych wycieczek należy zwykle do nauczycieli, ale i rodzice mają wiele pomysłów na to jak kontrolować bezpieczeństwo dziecka na wycieczce i jak pomóc w organizacji.

Nauczyciele jako opiekunowie są zobowiązani zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podczas wycieczki. W ostatnich latach szczególną wagę przywiązuje się do stanu technicznego autobusu i zachowania kierowcy, gdyż to zazwyczaj z powodu złego stanu pojazdu bądź nietrzeźwości kierowcy zdarzają się wypadki. Do innych przyczyn należy tez brak znajomości zasad dotyczących prowadzenia wycieczek i imprez szkolnych, a także zbyt duża ilość uczestników wycieczki w stosunku do ilości opiekunów. To z kolei pociąga za sobą zmęczenie i nieuwagę opiekunów, którzy nie są w stanie zapanować nad zbyt liczną grupą.

Jako rodzice możemy jednak wielu takim sytuacjom zapobiec. Pamiętajmy, że podczas każdej wycieczki musimy otrzymać numery kontaktowe do opiekunów. Na każde 15 dzieci powinien przypadać co najmniej jeden opiekun z uprawnieniami. Ponadto możemy zażądać, aby przed wycieczką został przeprowadzony przegląd pojazdu przez policjantów, którzy ocenią, czy autobus jest bezpieczny. Wiele zależy też od samego czasu trwania wycieczki i miejsca, w które ma się ona odbyć. Zawsze muszą być wtedy brane pod uwagę możliwości uczestników.