Koszta budowy domu 2010!

Planujesz budowę domu? Sprawdź ile to będzie kosztowało i czego wystrzegać się w pierwszych etapach budowy. Materiały budowlane są tańsze – warto wykorzystać okazję i już teraz zacząć inwestycje!

Szacunkowe dane z rynku materiałów budowlanych są dla tegorocznych inwestorów jak najbardziej korzystne! Wszystko wskazuje na to, że całkowity koszt kupna materiałów niezbędnych do budowy średniej wielkości domu spadł w porównaniu do ubiegłego roku o nawet kilka tysięcy złotych. Optymistyczne wiadomości dotarły już do klientów, dzięki czemu widać lekki skok zainteresowania materiałami w sklepach budowlanych. 

Tańsza jest wełna mineralna i płyty kartonowo-gipsowe – mniejszy jest zatem koszt budowy dachu i wydatków z min związanych. Taniej kupimy również podstawowe materiały ścienne i izolacje termiczne, pręty oraz stolarkę otworową i pokrycia dachowe.

Lekko podrożała natomiast papa. W porównaniu do czerwca – w lipcu jej koszt wzrósł o ok. 2%. Rynek obserwuje też wyraźny wzrost zakupów drewna, chemii budowlanej, narzędzi i izolacji wodochronnych.

Specjaliści, wróżąc materiałom budowlanym dobry miesiąc sprzedaży, przestrzegają jednocześnie klientów, by zakupów dokonywali rozsądnie. Nadmiar z pewnością nie będzie na potrzebny, a szkoda tracić fundusze na coś, czego nie będzie można zwrócić. Warto też pamiętać, by podczas budowy dom dobrze wybrać ekipę budowlaną (lepiej jedną, niż kilka), dograć na piśmie wszelkie zasady budowy, sprawdzić 3 razy umowę i uważnie śledzić wszystko to, co na naszym placu budowy się dzieje.

Warto też dopilnować na etapie projektu energetyki i wodochronności mieszkania tak, by za kilka lat nie musieć od nowa zakładać lepszych instalacji. Czasem lepiej zapłacić więcej – a mieć to, co w domu przyda się najbardziej i pozwoli obniżyć koszta jego utrzymania.