Książki wszechczasów – czołówki literackich hitów

Jakie książki pobiły w tym roku rekordy popularności, co sprzedawało się najlepiej i po jakie kultowe od lat pozycje wciąż sięgamy z przyjemnością? Literackie wydania w popularnych rankingach.

Rankingi najchętniej czytanych i kupowanych książek tworzone są od lat i uwzględniają zarówno książki wybierane w Polsce, u naszych zachodnich sąsiadów, jak i na całym świecie. I choć stworzenie takiego rankingu zwykle bywa problematyczne (bo dobrze reklamowana książka może się świetnie sprzedawać, choć po jej przeczytaniu żałujemy często wydanych pieniędzy), to już pod koniec roku 2010 warto zwrócić uwagę na te książki, które w Polsce i na świecie cieszyły się nie tylko dobrą sprzedawalnością, ale i pozytywnymi opiniami samych czytelników.

Na listach polskich bestsellerów utrzymuje się „Dom nad Rozlewiskiem” M. Kalicińskiej i książki Katarzyny Grocholi, która ma u nas od lat swych wiernych fanów. Z zagranicznych wydawnictw Polacy chętnie wybierali w tym roku jak zwykle, nieśmiertelnego „Harry’ego Pottera”, thrillery i powieści sensacyjne takich autorów jak Stephen King, Graham Masterton czy Carlos Ruiz Zafon. Panie sięgały chętnie po wydania Jane Austen,  Danielle Steel i Stephenie Meyer – tu warto podkreślić, że saga „Zmierzch” o śmiertelniczce zakochanej w wampirze podobała nam się w tym sezonie wyjątkowo!. Nie spadła również popularność książek przygodowych autorstwa Dana Browna (m.in. „Kod Leonarda DaVinci”).

Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, a że zbliżające się święta są dobrą okazją do kupowania książek w prezencie dla bliskich, to pewnie jeszcze kilku autorów dojdzie do listy najchętniej czytanych w Polsce.