Niedouczony biegły sądowy a przepisy prawa gospodarczego

Biegły sądowy to osoba, która dzięki swojej wiedzy może pełnić rolę eksperta w postępowaniu gospodarczym. Co jednak, jeśli biegłemu w rzeczywistości brak umiejętności i doświadczenia?

Niestety w naszym kraju takie sytuacje nie należą do rzadkości. Zdarza się, że biegłemu w dziedzinie prawa gospodarczego brakuje elementarnej wiedzy na ten temat!

W takiej sytuacji może ucierpieć zarówno pozwany, jego firma jak i państwo. Biegły nie jest w stanie określić, czy dane przedsiębiorstwo funkcjonuje zgodnie z przepisami, czy też je łamie.

Wiele osób, które pełnią funkcję biegłego nie jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Kierując się starymi przepisami popełniają karygodne błędy, które mogą przesądzać o wyniku postępowania. Teoretycznie wymagane jest, by biegły przeszedł odpowiednie szkolenie. Niestety w rzeczywistości pomysły te wciąż są w fazie projektów.

Dopóki konkretne ustalenia dotyczące szkoleń i obowiązku uczestniczenia w nich nie zostaną usankcjonowane prawnie, dopóty sytuacja w naszym kraju nie ulegnie poprawie. Kolejne firmy będą cierpieć z powodu niekompetencji biegłych, a ich właściciele niewiele będą mogli na to poradzić.

Nie wróży to zbyt dobrze sytuacji w polskiej gospodarce i sądownictwie.