O kredyt będzie jeszcze trudniej! Nowa rekomendacja S dla banków

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu na dom, lepiej zrób to jak najszybciej. Od początku przyszłego roku wchodzi w życie rekomendacja S, która może Ci to skutecznie utrudnić.

Po wprowadzeniu nowej rekomendacji banki będą jeszcze surowiej sprawdzały potencjalnych kandydatów do zaciągnięcia kredytu. Dopiero, kiedy uda Ci się pozytywnie przejść wszystkie testy, możesz liczyć na to, że kredyt zostanie Ci przyznany. Co konkretnie zmieni się po wprowadzeniu rekomendacji?

Banki będą sprawdzać chociażby to, czy jesteś w stanie spłacić zaciągany kredyt hipoteczny w ciągu najbliższych 25 lat. Nie jest to maksymalny okres kredytowania, jednak zdaniem autorów rekomendacji to realna granica określająca zdolność kredytową.

Wyliczanie zdolności kredytowej w okresie 40 czy 50 lat i maksymalne obniżanie raty kredytu ich zdaniem mija się z celem. Jeśli jednak bank uzna, że jesteś w stanie spłacić swój kredyt w ciągu 25 lat, równie dobrze możesz zaciągnąć go chociażby na 50 lat.

Kolejna zmiana to uwzględnianie wieku emerytalnego przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Do tej pory wiele banków nie brało go pod uwagę, przez co wielu emerytów boryka się dziś z trudnościami w spłacie kredytu.