Popularne lofty w nieruchomościach – czym są i skąd moda?

Kiedyś loftach mieszkali zubożali artyści – dziś doceniamy je za przestrzeń, wygląd i stylizację, Coraz więcej osób szuka mieszkania w lofcie, a on sam stał się synonimem luksusu i pięknej aranżacji.

Moda na lofty narodziła się USA, blisko 60 lat temu, potem objęła Europę Zachodnią – żadną nowinek na rynku mieszkaniowych i poszukującą ciekawych rozwiązań. Dziś Polacy coraz częściej wypatrują dla siebie takiego właśnie mieszkania. Niestandardowe, kojarzącego się z luksusem, łączące miejską urbanizację, nowoczesność i dawny styl, które próżno szukać na wolnym rynku.

Zabytkowe hale magazynowe, obiekty przemysłowe, koszary, strychy i poddasza w stylu postindustrialnym – przerabiane są na wnętrza mieszkalne, które nie uległy epoce konsumpcjonizmu i pięknie wyglądają od środka. Moda na fabryczną surowość w wyglądzie zewnętrznym i wielką przestrzeń do kreatywnego wykorzystania sprawia, że nie tylko młodzi Polacy, ale i Ci, którzy właśnie dorobili się większych pieniędzy szukają dla siebie takiego kącika.

Pierwszy loft w Polsce to Bolko Loft w Bytomiu i to on dał początek fali, która do dziś nie słabnie. Lofty można znaleźć również we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gliwicach, Żyrardowie i Warszawie. Jednym słowem tam, gdzie do niedawna kwitł przemysł, pięły się w górę hale a magazyny dziś leżą odłogiem czekając na właścicieli, którzy kochają zabytki i wyjątkową przestrzeń mieszkalną.