Prezenty świąteczne według Polaków

Święta to dla handlowców prawdziwe żniwa – ale czy wszystkie branże mogą liczyć z na zysk? Sprawdź, jakie prezenty najchętniej kupują Polacy i ile zostawią w sklepach przed Bożym Narodzeniem.

Boże Narodzenie to coroczne, stałe wydatki i całkiem spore fundusze zostawiane przez nas w sklepach. Jak wskazują statystyki, Polacy najwięcej wydadzą w tym roku na świąteczne jedzenie: przeznaczymy na ten cel blisko 1000 zł, co wyraźnie pokazuje, że w czasie świątecznych dni lubimy dobrze i suto zjeść. Zdecydowanie mniej pieniędzy spożytkujemy na prezenty, bo choć uwielbiamy nimi obdarowywać swoich bliskich, to uważamy, że 300-400 zł to wystarczająca kwota na obdarowania najbliższych.

A po jakie prezenty sięgniemy już w najbliższych dniach? Po pierwsze, po wszelkiego rodzaju kosmetyki i zestawy kosmetyków (wydają nam się idealne dla każdego, zwłaszcza, gdy nie bardzo wiemy, co kupić danej osobie) – wybierze je blisko 1/3 Polaków. Równie chętnie kupujemy książki i ubrania, na niższym miejscu wybieranych upominków plasuje się elektronika i modne gadżety obraz biżuteria.

Co ciekawe, blisko ¾ Polaków deklaruje, że na robienie świątecznych zakupów poczeka do ostatniej chwili – licząc tym samym na korzystniejsze rabaty, zniżki i sklepowe wyprzedaże. I o ile w przypadku żywności jest to jak najbardziej uzasadnione, to reguła ta zupełnie nie sprawdza się w przypadku prezentów „konkretnych” lub nawet specjalistycznych (tych po prostu na ostatnią chwilę może w sklepać zabraknąć). Warto też wiedzieć, że decydując się na zakupy podarków bożonarodzeniowych w internecie musimy liczyć się z opóźnieniami w ich dostawie (warunki atmosferyczne, zima, długie kolejki u kurierów itd.).