Prowadzisz e-sklep? Poznaj zasady VAT

Prowadzenie sklepów internetowych z dnia na dzień staje się coraz popularniejsze. Zanim jednak zdecydujesz się na prowadzenie tego typu działalności, zorientuj się w zasadach płacenia podatku VAT. 

Zwykle to największy problem osób, które rozpoczynają prowadzenie e-sklepu. Nie mają pojęcia, czy muszą opłacać VAT, jaki jest próg dochodowy, który zobowiązuje do płacenia podatku.

Aby odpowiedzieć na te pytania, najlepiej jest sięgnąć do źródła, a więc Ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jej treścią podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą polegającą na odpłatnej dostawie towarów oraz odpłatnym świadczeniu usług na obszarze kraju, eksporcie i imporcie. Sprzedaż za pośrednictwem internetu niewątpliwie podlega temu kryterium.

Ustawa precyzuje jednak, że istnieje możliwość zwolnienia z płacenia podatku. Dotyczy ona przedsiębiorców, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy nie osiągnęli wartości sprzedaży powyżej 150 000 zł. W roku rozpoczęcia działalności wysokość tego progu wylicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Jeśli wartość sprzedaży przekroczy 150 000, przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania podatku VAT.