Rola matury w zmieniających się czasach

Przez lata matura była uznawana za osiągnięcie. Przebrnięcie przez egzaminy otwierało furtkę na studia, a wykształcenie stanowiło ogromny prestiż. Jednak w ostatnich latach nastąpiły zmiany!

Od pewnego czasu matura stanowi chleb powszedni większości uczniów. Zadania w niej zawarte nie są tak trudne, jak dawniej. Wysoka zdawalność i duża liczba studiujących ludzi sprawiają, że tytuł licencjata lub magistra już na nikim nie robi szczególnego wrażenia.

Niestety, także pracodawcy niekoniecznie zwracają uwagę na wyższe wykształcenie. Ze względu na to, że studia przygotowują to późniejszego zawodu głównie od strony teoretycznej, na rynku zaczyna być odczuwalny wyraźny deficyt osób znających praktykę. Taka sytuacja spowodowała, że wzrasta liczba pracodawców poszukujących absolwentów technikum lub szkoły zawodowej. To właśnie te dwa rodzaje placówek kładą nacisk na to, by wychowankowie czerpali nie tylko wiedzę książkową, ale też uczyli się na własnych doświadczeniach. Praktyki zawodowe pozwalają im już zawczasu poznać, czym jest praca na konkretnym stanowisku. Sama matura staje się natomiast dokumentem ważnym, ale nie najważniejszym. Znacznie istotniejsze są realne umiejętności, które można sprawdzić podczas stażu, praktyki lub egzaminu zawodowego. Oznacza to, że zanim zaczniemy przejmować się nauką do matury, warto zastanowić się, co może nam ona dać.

Nastawienie na określony kierunek studiów, który rzeczywiście wymaga dobrego wyniku z danego przedmiotu może zapewnić nam sukces. Niestety, sam pozytywny wynik matury nie otwiera już drogi do kariery.