Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne są nieodłącznym elementem życia kobiety nowoczesnej, jednakże mimo wszystkich zalet tych środków, należy pamiętać, że posiadają one także wady w postaci skutków ubocznych.

Dobór odpowiedniej antykoncepcji hormonalnej jest sprawą szczególnie delikatną, gdy zależy nam na uniknięciu popularnych skutków ubocznych. Jedne mogą być bardziej uciążliwe, inne z kolei mogą poważnie wpływać na stan zdrowia, dlatego też nie powinno się na tabletkach oszczędzać.

Najczęściej skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych pojawiają się w pierwszych miesiącach stosowania i przeważnie znikają właśnie po upływie tego początkowego czasu. Jeżeli natomiast do tego nie dochodzi i nieprzyjemności się nasilają, należy udać się do lekarza, żeby przedyskutować problem i wybrać inne tabletki lub alternatywne metody antykoncepcji.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą mdłości i bóle głowy, przybieranie na wadze, krwawienia w środku cyklu czy też nadwrażliwość piersi. Może to być również spadek libido oraz uczucie przygnębienia.

Warto też wiedzieć, że istnieją takie skutki, które stanowią większe zagrożenie dla zdrowia, a należą do nich chociażby:

  • zakrzepy krwi,
  • ostre bóle łydek czy klatki piersiowej z uczuciem pieczenia,nasilające się przy oddychaniu,
  • żółtaczka,
  • wysokie ciśnienie tętnicze.