TVP z własną stacją telewizyjną dla dzieci?

TVP z kanałem dla dzieci

Kanały telewizyjne kierowane do najmłodszych widzów rosną w siłę. Dzieci z roku na rok mogą korzystać z coraz bogatszej oferty tego typu. Powstają dla nich odrębne stacje, które przez cały dzień emitują kreskówki i programy edukacyjne czy rozrywkowe tworzone z myślą o osobach w wieku od kilku do kilkunastu lat. Aktualnie w Polsce dostępnych jest przeszło 20 takich kanałów. Do popularniejszych wśród małych dzieci należą JimJam i Disney Junior. Jeśli chodzi o starszą grupę wiekową, to lubiane są m.in. Cartoon Network czy DisneyXD. Naprzeciw rosnącej konkurencji, wyjść ma także TVP. W planach ma stworzenie nowego kanału TVP ABC.

Bogata oferta kanałów dla dzieci

Jak wynika ze statystyk, liczba dzieci oglądających stacje kierowane wyłącznie do ich grupy wiekowej bezustannie wzrasta. Rynek takich programów jest jednym z lepiej rozwiniętych. Szacuje się, że jego udział w ogólnym rynku programów telewizyjnych sięga 5%. Stacje dla dzieci należą do jednych z najczęściej oglądanych. W rankingu najpopularniejszych stacji telewizyjnych o charakterze tematycznym, wśród pierwszych 5 miejsc znajdują się Disney Channel i Cartoon Network.

TVP w trosce o najmłodszych

Do rozwoju stacji dla dzieci w dużym stopniu przyczyniają się programy emitowane przez główne kanały tv. Od kilku lat praktycznie nie pojawiają się w nich seriale, programy czy filmy dla najmłodszych. Największy odsetek produkcji dziecięcych pojawia się w TVP1 oraz Polsacie, gdzie stanowią one 6% całego programu. W TVN i TVP2 jest to zaledwie 1%. Dodając do tego fakt, że dzieci w przedziale wiekowym 4-12 lat spędzają przed telewizorem ok. 3 godzin dziennie, brak ciekawych programów w głównych stacjach może być dla nich uciążliwy.

Nowa telewizja dziecięca

Można sądzić, że planowany przez TVP kanał dziecięcy TVP ABC zostanie doceniony przez młodych widzów. Władze Telewizji Polskiej zdają sobie sprawę z tego, że nie mają szans w rywalizacji ze stacjami dostępnymi w telewizji satelitarnej, jednak chcą udostępnić małym widzom kanał, który będzie kierowany tylko do nich. Dodano przy tym, że doświadczenie zagranicznych stacji publicznych pokazało, iż kanał dla dzieci jest istotną częścią całego programu. Zgodnie z planami, TVP ABC ma pojawić się nie później, niż do 28 kwietnia 2014 r.

Rozrywka i edukacja

Żeby zaoferować młodym ludziom coś innego, niż programy oglądane w innych stacjach dla dzieci, TVP chce, by w ramówce TVP ABC pojawiały się produkcje nawiązujące do polskiej tradycji, kultury. Emitowane mają być spektakle dla dzieci, filmy polskich reżyserów, a do tego, omawiane będą polskie książki. Być może, taka alternatywa dla zagranicznych programów rzeczywiście okaże się strzałem w dziesiątkę.