W marketach już święta. Dekoracje bożonarodzeniowe na plan

Jeszcze dobrze nie odpoczęliśmy po 1 listopada, a dookoła już panuje atmosfera innych świąt. Boże Narodzenie za kilka tygodni, ale w marketach już dziś widać gwiazdkowe wystawy, słychać kolędy.

Rozpoczęcie świąt w sklepach następuje coraz wcześniej. Dawniej pierwsze ozdoby bożonarodzeniowe, choinki i wystawy nawiązujące do Gwiazdki pojawiały się dopiero w grudniu. Jednak, jako że jest to okres pozwalający na ogromne zarobki, przedsiębiorcy starają się jeszcze wcześniej rozpocząć świąteczny sezon.

W efekcie, już od pierwszych tygodni listopada na sklepowych półkach można znaleźć towary pakowane w pudełka czy torebki ozdabiane choinkami, Mikołajami, gwiazdkami, bałwankami. Żeby zachęcić klientów do przekroczenia progu sklepów, handlowcy zadbali o to, żeby świąteczne dekoracje pojawiły się również na wystawach. Pierwsze w tym roku ozdoby tego typu większość z nas skłaniają, by zajrzeć do sklepów, więc ich właściciele z łatwością osiągają swój cel.

Poza bodźcami wizualnymi, możemy liczyć również na te zapachowe oraz słuchowe. W marketach powszechnie puszczane są kolędy i świąteczne piosenki, które wprowadzają nas w tę wyjątkową atmosferę i dodatkowo zachęcają do rozpoczęcia przedświątecznych zakupów. Natomiast degustacje pierników czy innych smakołyków kojarzących się z Bożym Narodzeniem dodatkowo podkreśla ten klimat. Chociaż rzeczywiście jest to przyjemne i pozwala na rozpoczęcie przygotowań do Gwiazdki znacznie wcześniej niż dotychczas, to jednak niektórzy zastanawiają się, czy okres świąteczny nie jest tak cudowny właśnie, dlatego, że trwa krótko? I czy warto go usilnie wydłużać?